13/06/2016

Садиба «Дримба»… там, де народжується мистецтво

…Зустрів оце якось свого давнього приятеля – художника. Цікава людина. (Ця мистецька братія завше чимось відрізняється від загалу).

Розговорилися, – те та се, як сім’я, чи, підростаючи, не бешкетують діти; чи бачив кого зі спільних знайомих; як справи, робота…

І ось він:

– Та уявляєте,  їздив, не так давно, на «пленер»!. За кордон (!)

– Гм… (Я, таки «уявляю», що це таке) – здалека веду:

– То, і як враження?

Колєґа-художник зрозумів моє тонке «гм…» і відразу:

– Та, ніяк!

– ?..

– Знаєш, всяке мистецтво – це, назагал, заглиблення в себе, усамітнення, розмова з чимось незбагненним, що і є основою натхнення, а відтак – справжньої творчості – правдивого відображення мальовничого багатства натури (матінки-природи), усіх її змін. А робота на «пленері» – збираємося гучною компанією (з різних країн!) на природі, поза майстернями, на деякий час, – і творимо… І, ніби все добре, «пленер» – захоплююча акція, але пощо той, галас, нездорова заздрість… одним словом «суєта суєт». А я хочу якогось усамітнення і спокою. Справжня творчість, як і будь-яка важлива справа не терплять і не потребують шуму та сум’яття.

А я подумав собі: “Ох чоловіче, молодіж… Золоті часи. Добре, що ти до часу, усвідомив справжню насолоду творчості в самозаглибленні і спокої. Яке щастя, що я тепер віднайшов таку благословенну місцину, як Садиба «Дримба», що в Східниці, де тепер із найсвіжішими думками, як саме навколишнє повітря, творю новий роман. Десь вирують людські пристрасті, шумить невгамовне велике місто… А тут, спів птахів, неймовірні запахи різнотрав’я та прадавнього лісу, живильно-цілюща джерельна вода.

Згадаймо, як у подібний спосіб черпали натхнення (а заодно і поправляли здоров’я) великі Іван Франко та Василь Стефаник, Леся Українка; знаменитий Михайло Коцюбинський саме у наших рідних горах сотворив свої знамениті на ввесь світ «Тіні забутих предків», саме тут, чарівна природа, надихала Олексу Новаківського творити вже у Львові геніальні полотна; тут вдавався до роздумів про вічне митрополит Андрей Шептицький, а фундатор відомої на всю Європу «Львівської математичної школи» і один із творців сучасного функціонального аналізу Стефан Банах, попиваючи водичку із джерел, біля Східниці, розв’язував надскладні рівняння…

Моя Вам дружня порада шановні: їдьте до Східниці, в Садибу «Дримба», тут так близько до справжнього спокою і натхнення. Бо в Садибі «Дримба» – унікальне природнє середовище, унікальне повітря, добрі люди і друзі і… душевне зцілення та здоров’я!