30/07/2015

Відпочинок з дітьми в Карпатах – як уникнути конфліктів? :)

Уявіть – ви всією сім’єю чекали на спільний відпочинок з дітьми в Карпатах, нарешті обрали і забронювали місце проживання, приїхали, припустімо, до нашої гостинної Садиби Дримба… Час насолоджуватися відпусткою! Але ж ні: вашу дитину наче підмінили. Сперечається, ображається, кривиться і не приймає жодної пропозиції від дорослих.

Що ж, про дитячі кризи чули усі, – це майже обов’язковий момент в розвитку дитини. Пропонуємо кілька порад, що, можливо, полегшать ваше спілкування з дитиною, допоможуть знайти компроміс та не зіпсувати ваш сімейний відпочинок в Східниці.

В основному, конфлікт між дитиною та батьками виникає тоді, коли дитина “не чує” дорослих. Це відбувається тоді, коли спілкування зводиться до вимог і вказівок з вашого боку і образ – з дитячого. Спробуйте змінити форму вашого звернення до дитини: застосуйте позитивне формулювання. Замість “не-конструкцій” (“не роби”, “не ходи” тощо) скажіть “припини робити те-то і те-то”, бажано з аргументами, чому саме потрібно припинити.

Щоб дитині було простіше зорієнтуватися, не поєднуйте кілька прохань. Замість “прибери в кімнаті”, попросіть “пропилосось, будь-ласка”, а коли дитина виконає це прохання, похваліть і дайте наступне завдання – “склади свої речі в шафу”, наприклад. Максимально точно формулюйте ваші прохання, уникаючи загальних фраз.

Звертайтеся до дитини спокійним голосом,- ні крик, ні авторитарний тон, ні прохання-благання не підуть на користь діалогу, а ваше завдання – саме налагодит діалог. Постарайтеся також, щоб ваші очі і очі дитини були на одному рівні.

Звертайтеся до сина чи доньки з повагою. Як би вам не було складно, пам’ятайте – перед вами – особистість, хоч і ще маленька. Не забувайте вживати слова “будь ласка” і дякувати дитині.

Якщо це можливо – залишайте за дитиною право вибору. Наприклад, син чи донька, залежно від віку, можуть самі вирішувати, яку футболку вдягнути, що їсти на обід чи на що витратити кишенькові гроші. Обираючи, де зупинитися під час вашого відпочинку в Східниці, – теж порадьтеся з дитиною.

Не забувайте пояснювати і аргументувати! Наголошуємо на цьому ще раз. Однак аргументувати краще ДО того, як просити дитину щось зробити,- інакше суперечка про “а чому”, в яку дитина втягне вас, щоб не виконувати прохання,- гарантована!

Хваліть дитину! Усім нам приємне добре слово і щира похвала. Не забудьте також подякувати дитині за виконане прохання.

Коли дитина переживає сильні емоції – їй страшно, образно, боляче, соромно тощо, – важливо донести до неї, що ви чуєте і бачите, що з нею відбувається. Для цього використовуйте принцип “активного слухання”, тобто, проговорюйте в діалозі сказане дитиною, акцентуючи її почуття. Лише уникайте осуду! Всі ми маємо право гніватися чи ображатися.

Не ігноруйте дитину! Можливо, своїми капризами вона намагається привернути вашу увагу? Перебуваючи разом, приділіть свій час тільки і виключно дитині,- хоча б пів години чи годину виділіть для того, щоб поговорити чи подуріти. Якщо ж дитина вимагає спілкування, а ви дійсно зайняті, поясніть це синові чи дочці і повідомте, коли ви зможете провести час разом.

Ключ до порозуміння – в любові і повазі до вашого маленького індивіда. Не забувайте, як вам самим бракувало спілкування в дитинстві, давайте його дітям в повній мірі,- і ніщо не затьмарить не лише ваш відпочинок, але й життя!