Як правильно засмагати – поради від “Дримби”
Йде другий тиждень літа, а з ним – гарячі деньки, які так хочеться провести на природі, а особливо – біля води, купаючись і засмагаючи. Гірська річка – прекрасна альтернатива морському узбережжю, тож з відпочинку у Східниці Ви повернетеся з красивою засмагою, анітрохи не гіршою за “морську”… Якщо тільки знаєте, як правильно засмагати. Якщо ж ні, дозвольте дати вам кілька корисних порад.
По-перше, пам’ятайте: твердження, що на морі засмага “чіпляється” краще, ніж в горах – міф! Навпаки: мало того, що в горах практично не діє фактор сезонності, тож згоріти можна в будь-яку пору року, так іще і сонце значно агресивніше через нерівну гірську поверхню. Від неї проміння відбивається під різними кутами, сильніше взаємодіючи зі шкірою. Згоріти ви ризикуєте не лише вигріваючись на сонечку біля води, але й на прогулянці, і під час рухливих ігор. Що ж робити? Використовувати сонцезахисні засоби з високим рівнем захисту, про які ми поговоримо трохи згодом.
Другий міф полягає в тому, що, перебуваючи під парасолькою чи в тіні дерева, або в хмарну погоду, ви не мусите використовувати сонцезахисні засоби. Це не так: ультрафіолет проникає і під укриття, і під одяг, тож користуватися захисними кремами і спреями треба обов’язково.
Отже, як засмагнути, а не згоріти? Перш за все, “озброїтися” засобом захисту від ультрафіолету. Щоб обрати потрібний ступінь захисту, необхідно визначити свій фототип. Для слов’ян їх виділяють чотири. До першого належать особи зі світлою шкірою, схильною до ластовиння, русявим чи рудим волоссям та світлими блакитними очима. Цей фототип потребує максимального рівня захисту. Другий фототип – темні блондини та світлі шатени з карими та сврими очима і світлою шкірою. Третій – особи з каштановим волоссям, темними очима та шкірою середнього тону, і, нарешті, четвертий – смагляві брюнети з темними очима, яким достатньо мінімального індексу захисту.
До речі, що ж це за індекс і що він означає? Сонцезахисні засоби містять спеціальні речовини, що блокують ультрафіолетове випромінення, не дозволяючи йому проникати в організм. Індексів, що позначають кількість таких речовин, а отже – рівень захисту, є два: SPF (Sun Protective Factor), що позначає рівень захисту від ультрафіолетових B-променів, та UVA, що, відповідно, показує захист від A-променів. Чим більший показник, тим вищий ступінь захисту.
Визначивши необхідний саме вам рівень захиcту і придбавши крем або спрей, користуйтеся ними правильно. Наносити засіб необхідно за півгодини до початку перевання на сонці, пам’ятаючи, що найжорстокішій сонячній атаці піддаються випуклі частини тіла (ніс, лоб, груди, коліна і плечі). Крем втирають круговиси рухами, не зловживаючи: правило «чим більше, тим краще» у випадку з сонцезахисними засобами не діє. Захисний шар повинен бути рівномірним. Надто густо нанесений крем може навіть призвести до опіку, перегрівшись. Якщо ви не лише засмагаєте, але й купаєтеся, поновлюйте звхисний шар, вийшовши з води.
Наостанок нагадаємо, що варто уникати перебування на сонці в години його найбільшої активності: з полудня до 14-15 години.
Не ігноруючи ці прості правила, ви зможете, повернувшись з відпочинку в Садибі Дримба, похвалитися рівномірною, а головне – здоровою засмагою!